STANOWISKO BIURA INFORMACJI I PROMOCJI

MINISTERSTWA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ

 Z 1 GRUDNIA 2011 R.

W SPRAWIE SPOSOBU LICZENIA 6-MIESIĘCZNEGO OKRESU PRZED ROZPOCZĘCIEM KONTROLI

(MR-1-mg-061-13/11)

 

Odnosząc się do pytań w sprawie interpretacji ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 244, poz. 1454), zmieniającej art. 92a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.), Biuro Informacji i Promocji uprzejmie informuje, że w opinii resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, okres 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli, o którym mowa w nowym art. 92a ustawy o transporcie drogowym, należy liczyć wstecz od dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia kontroli, wskazanego w imiennym upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli. Przykładowo, w przypadku gdyby kontrola w przedsiębiorstwie rozpoczęła się w dniu 15 listopada, okres 6 miesięcy, o którym mowa powyżej, trwałby od dnia 14 maja do 14 listopada.

 

Należy przy tym mieć na uwadze przepis art. 57 § 3 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który wskazuje, że terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Przepis ten znajduje zastosowanie odpowiednio do obliczania okresu 6 miesięcy, o którym mowa powyżej.

 

Odnosząc się do kwestii określenia średniego zatrudnienia kierowców, w opinii MTBiGM, za średnią zatrudnienia należałoby przyjąć iloraz sumy liczby kierowców zatrudnionych przez kontrolowany podmiot w poszczególnych miesiącach objętych okresem kontroli oraz liczby 6, odpowiadającej 6-miesięcznemu okresowi objętemu kontrolą. Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z nowym art. 92a ust. 4 ustawy o transporcie drogowym, za kierowców, o których mowa w art. 92a ust. 3 pkt 1-3, uważa się również osoby niezatrudnione przez podmiot wykonujący przewóz drogowy, a wykonujące osobiście przewozy drogowe na jego rzecz.